PeopleOps podcast
Ahoj, jsem Irča. Vaše průvodkyně ve světe PeopleOps. Víc jak dekádu se pohybuji na technologickém trhu. Svoje roky sbírané know-how o komunikaci a podpoře lidí (nejen v techu), chci sdílet se všemi, kdo nechtějí narážet hlavou do zdi tam, kde už to za ně udělali jiní. Jsem tu pro všechny, kdo chtějí vědět, jak mluvit a pracovat s lidmi v IT, aby to dávalo smysl a přinášelo výsledky.
PeopleOps v kontextu, dlouhodobě, s praktickými zkušenostmi. Aby se žádný skvělý specialista, který začal vést lidi, nebo s nimi začal intenzivněji spolupracovat, neztratil v operativě a pod nánosem všech nových povinností a vjemů! Staňte se angažovanějšími a přitahujte si k sobě do týmu ty správné lidi! I s tím pomůžu v #PeopleOps.
Protože všechno je to o lidech.
#empower #engage #tech
PeopleOps podcast
PEOPLEops #27: Jan Bleha: Tech komunity dávají smysl, i když máte hiring freeze
Tentokrát si Jirka u #PeopleOps mikrofonu povídal s legendou české tech community scény. Honza Bleha byl jedním z prvních, kdo si v ČR stavěl tech community team.
Jaké tři základní atributy Honza zmiňuje pro vybudování funkční komunity?
🏗️Začněte stavět odspoda (od aktivit a jednotlivců)
🧠 Buďte otevření a hledejte cestu k opravdovosti
🎯Nemějte moc obecné tech komunity! Niche témata nepřitáhnou davy, ale jen ty, které ona témata opravdu zajímají.
Jaké všechny cíle může kromě náboru komunita plnit a zařizovat? Kdy ji vůbec začít ve firmě budovat a potřebuju k tomu speciálně dedikovanou roli tech community manažera? To všechno a mnohem víc se dozvíte v této epizodě našeho #PeopleOps podcastu.
💡Mimochodem, pokud právě Tech Community manažera nabíráte, Honza se podělil i o super tip, jak u náboru poznat, zda váš kandidát na téhle pozici bude úspěšný. Zkušenosti, o které se Honza podělil, se budou hodit nejen komuniťákům v technologickych firmách, ale i všem těm, kdo uvažuji, jakou hodnotu jim tech community týmy přináší a jak jejich práci vyhodnocovat. Přejeme příjemný poslech!
Pokud vás téma baví, určitě si pusťte epizodu celou. Najdete ji v sekci pro předplatitele na Forendors. Dostali jsme se totiž nejen k oné již zmíněné nichovosti komunit, ale i k tomu, jak vůbec s tech komunity aktivitami začít. A zeptali jsme se i, jestli jsou firmy, pro které vůbec práce s komunitami nedává smysl. Váháte, zda má vaše nová komunita mluvit lokálním jazykem, nebo je lepší vybrat angličtinu? Dává větší smysl kvantita nebo kvalita? I to najdete za paywallem na Forendors. Epizodu můžete koupit samostatně nebo v rámci měsíčního předplatného. To nabízí velký kus know-how Jirky Vicherka a Irči Zatloukalové. Autoři projektu PeopleOps chtějí pomoci všem, kdo se chtějí naučit mluvit a pracovat s lidmi v IT tak, aby to dávalo smysl a přinášelo výsledky. Protože #vsechnojetoolidech.
Veškerý náš obsah najdete na Forendors.cz. Sledujte a podpořte mě. Děkuji. 💙